Zapach i trwałość perfum – od czego zależą?
Skropione ulubionymi perfumami przeguby dłoni już po chwili pachną jedynie ich wątłym wspomnieniem? To z tego powodu przy wyborze perfum warto kierować się nie tylko samym zapachem, ale również jest trwałością. Dowiedz się, jak rozpoznać perfumy, które będą długo utrzymywać się na skórze.
Zapach i trwałość perfum – od czego zależą:
- Różnica między EDT, EDP i EDC
- Powody trwałości perfum
- Sposoby na przedłużenie trwałości perfum
EDT, EDP czy EDC – co kryje się pod tymi pojęciami?
Te tajemnicze oznaczenia widniejące na flakonach perfum służą nie tylko celom marketingowym. Określają także to, jakie stężenie olejków i esencji zapachowych znajduje się w perfumach. Podział wygląda następująco:
- Eau Fraiche – zawierają mniej niż 3% substancji zapachowych,
- EDC (Eau de Cologne) – zawierają 3-6% substancji zapachowych,
- EDT (Eau de Toilette) – zawierają 4-10% substancji zapachowych,
- EDP (Eau de Parfum) – zawierają 10-20 % substancji zapachowych,
- Perfumy (Parfum) i ekstrakty (Extrait de Parfum) – zawierają od 20 do 40% substancji zapachowych.
Resztę składu dopełnia alkohol, który nie tylko rozpuszcza mocno stężone składniki, ale też zapobiega ich zepsuciu. Jak nietrudno się domyślić, im wyższe stężenie olejków i esencji zapachowych, tym intensywniejszy i trwalszy jest zapach. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na cenę, dlatego też za długotrwałe perfumy o wysokiej jakości przyjdzie Ci najpewniej więcej zapłacić.
Co jeszcze wpływa na trwałość perfum?
To, jak długo perfumy utrzymują się na skórze, zależy też w dużej mierze od tego, jakie utrwalacze zostaną w nich zastosowane. Dlaczego to tak istotne? Olejki eteryczne i esencje zapachowe to składniki o formie lotnej, co oznacza, że unoszą się w powietrzu i stopniowo wietrzeją. To z tego powodu w każdych perfumach stosuje się podział na trzy piętra:
- nuty głowy – w tej grupie kryją się aromaty o największym potencjale do ulatniania się. Są najmocniej wyczuwalne od razu po spsikaniu się perfumami, ale też najszybciej z nich uciekają,
- nuty serca – to zwykle nieco ciężkie akordy, które utrzymują się dłużej,
- nuty bazy – pojawiają się wtedy, gdy pierwotna kompozycja zdąży się już ulotnić. Potrafią być bardzo trwałe i utrzymywać się na skórze godzinami.
W tej grupie znajdują się tzw. utrwalacze, które mogą być pochodzenia zwierzęcego (np. ambra, cywet, piżmo), roślinnego (cedr, drzewo sandałowe, paczula, kadzidło, mech drzewny) oraz syntetycznego (aldehydy, białe piżmo, niektóre molekuły).
Jak przedłużyć trwałość perfum?
Błędem często popełnianym przy aplikacji perfum jest psikanie nimi ubrań. Tymczasem zapach najlepiej rozwija się w kontakcie z ludzką skórą. Jej specyficzna konstrukcja sprzyja również utrzymaniu ulotnych olejków eterycznych na dłużej – głównie za sprawą optymalnej temperatury. Z tego powodu warto nanosić je zwłaszcza na szyi i przegubach dłoni, w których to miejscach występuje najwięcej wyraźnie pulsujących naczyń krwionośnych.
Dobrym pomysłem może być również aplikowanie perfum świeżo po wyjściu z kąpieli. Skóra jest jeszcze rozgrzana od ciepłej wody, a pory otwarte na skutek pary wodnej – tym samym łatwo przyjmą olejki eteryczne, którymi się skropisz. Zadbaj też o jej właściwe nawilżenie, gdyż sucha skóra słabiej chłonie zapachy.
Jeśli Twój ulubiony zapach występuje w całej linii uzupełniającej, rozważ zakup kompletu składającego się z wody perfumowanej i np. balsamu lub żelu pod prysznic. Dzięki temu unoszący się wokół Ciebie obłoczek zapachu będzie bardziej wielowymiarowy niż zwykle.
No Comment