Jak się zachować, kiedy auto zepsuje się na trasie?

Jak się zachować, kiedy auto zepsuje się na trasie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Piękny słoneczny dzień, przed Tobą kilkuset kilometrowa trasa do klienta. Nic wielkiego takie trasy robisz kilka razy w miesiącu. sprawdzasz pogodę, google maps, żeby wiedzieć którędy jechać by ominąć ewentualne korki. Wszystko sprawdzone, zaplanowane, startujemy. Pierwsze 100 km mija bez problemów, warunki na drodze świetne, hot dog i tankowanie zaliczone, i tu nagle samochód się zatrzymuje, kokpit błyska jak choinka na święta. Jedyne czego w tym momencie jesteś pewny, dalej nie pojedziesz. Awaria samochodu. Jak się zachować, podstawowe czynności w momencie awarii samochodu, autolaweta, może holowanie auta?W poniższym artykule, opisane zostanie kilka rozwiązań przedstawionego problemu.

Stoimy. Awaria. I co teraz?

Jak wiadomo, samochód składa się z kilkudziesięciu tysięcy części. Każda podlega eksploatacji, a co za tym idzie, im starszy samochód i więcej przejechanych kilometrów tym większe prawdopodobieństwo awarii. Tak jak w powyższym przykładzie, często bywa tak, że awaria samochodu zdarza się na trasie, kilkaset kilometrów od domu. co wtedy robimy w pierwszej kolejności? Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Musimy zadbać o miejsce zatrzymania pojazdu, bezpieczeństwo swoje i ewentualnie osób z nami podróżujących oraz o innych uczestników ruchu drogowego. Udało nam się już ustawić samochód poza obrębem jezdni, w bezpiecznym miejscu, konieczne jest odpowiednie oznaczenie pojazdu. Musimy pamiętać o włączeniu, świateł awaryjnych i ustawieniu w odpowiedniej odległości od pojazdu trójkąta ostrzegawczego.

Samochód odpowiednio ustawiony, oznakowany. Kolejne czynności.

Może się zdarzyć, że awaria która się przytrafiła okaże się nie aż tak poważna jak nam się pierwotnie wydawało i szybkie wertowanie internetu i forum motoryzacyjnych pozwoli nam na naprawę i kontynuację jazdy. Ale co w przypadku, gdy awaria jest poważna? Lub kierowca po prostu nie posiada, żadnej wiedzy aby podjąć próby naprawy. Wtedy czas na pomoc specjalisty. Będąc w trasie, musimy wyszukać możliwie najbliższego mechanika. Gdy już znajdziemy odpowiedni zakład, czas się tam dostać. Jeżeli w naszej polisie mamy assistance to nie ma większego problemu. Ale co gdy go nie posiadamy? W tym wypadku czas wyszukać autoholowanie, usługę która dostarczy nasz samochód do wybranego warsztatu. Każde miasto posiada mocno rozbudowaną bazę autopomocy. Przykładowo wpisując w wyszukiwarkę zapytanie laweta szczecin od razu na pierwszym miejscu pojawia nam się link https://www.auto-pomoc24.pl/laweta. Na tej stronie znajdujemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje, cenniki i numery telefonów które będą nam niezbędne podczas awarii samochodu.

Tańsze rozwiązania.

Jeżeli nasz polisa nie posiada assistance, i nie chcemy korzystać z pomocy autolawety, pozostaje rozwiązanie budżetowe jakim jest holowanie auta. Oczywiście rozwiązanie to jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Ale przyjmijmy, że jest taka możliwość, przyjeżdża nasz znajomy, i zaczynamy działanie. Powinniśmy pamietać o kilku ważnych zasadach:

1. Auto holowane musi mieć przekręcony kluczyk w pozycję zapłonu oraz sprawny układ kierowniczy

2. Lina holownicza powinna mieć od 4 do 6 metrów, krótsza może spowodować kolizję holujących się samochodów

3. W terenie zabudowany podczas holowania nie przekraczamy 30 km/h a poza nim 60 km/h

4. Żadne z aut nie powinno mieć włączonych świateł awaryjnych

5. Musimy pamiętać, że nie ma możliwości holowania samochodu za pomocą linki na autostradzie, grozi za to wysoki mandat oraz punkty karne

Powyżej przedstawione zostały podstawowe czynności które musimy wykonać gdy nasze auto ulegnie awarii na trasie. Warto się zapoznać z tymi wskazówkami, bo musimy pamiętać, że nie zależnie od tego czy nasz samochód jest nowy, czy też trochę starszy, awaria pojazdu może się przydarzyć każdemu z nas.

Redakcja

Polecane

Co to jest skup aut i jak działa?

Co to jest skup aut i jak działa?

Czy warto kupować pojazd w komisie zamiast od indywidualnego sprzedawcy?

Czy warto kupować pojazd w komisie zamiast od indywidualnego sprzedawcy?

Jak sprawdzić turbosprężarkę?

Jak sprawdzić turbosprężarkę?

Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie?

Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − trzynaście =