Jak sprawdzić turbosprężarkę?

Jak sprawdzić turbosprężarkę?

W nowoczesnych jednostkach napędowych turbosprężarka to jeden z najczęściej spotykanych komponentów. Producenci samochodów – z racji na ograniczenia emisji spalin – w większości porzucili wolnossące jednostki. Poprzez zastąpienie ich jednostkami z turbodoładowaniem, możliwe okazało się osiągnięcie większej mocy z małych silników. Jak jednak sprawdzić turbosprężarkę pod względem jej stanu?

Czym jest turbosprężarka?

Turbosprężarka jest specjalnym komponentem, który składa się z turbiny i sprężarki. Jego celem jest wtłoczenie powietrza do komory spalania. W ten sposób zwiększa jego moc, gdyż turbosprężarka dostarczy w tym samym czasie znacznie więcej powietrza, niż ciśnienie atmosferyczne.

Jak sprawdzić stan turbosprężarki?

Turbosprężarka to element jednostki napędowej, który pracuje naprawdę intensywnie, a do tego jest wręcz narażony na szybkie zużycie. Wszystko przez to, że wyłączenie silnika odcina kompletnie dopływ oleju, przez co turbosprężarka nie ma czasu się schłodzić, jeśli była nagrzana. Jak jednak sprawdzić, czy turbo działa prawidłowo?

Na samym początku najlepsza metoda to oczywiście kontrolowanie pracy silnika. Spadki mocy, niepokojące dźwięki, czy zwiększone zużycie oleju to objawy, które mogą świadczyć o tym, że turbosprężarka nie pracuje prawidłowo. Aby mieć stuprocentową pewność najlepiej wybrać się oczywiście do mechanika, który dokładnie sprawdzi parametry pracy turbosprężarki.

Jak naprawić awarię turbosprężarki?

Jeśli turbosprężarka odmówi posłuszeństwa mamy tak w zasadzie dwie drogi do wyboru. Jedna to po prostu zakup nowego komponentu i zamontowanie go w aucie. Taka metoda ma jednak sporą wadę. Komponent taki jak turbosprężarka Cummins potrafi po prostu być dość drogi. Rozwiązanie tego problemu jest jednak dość proste. Można postawić na regenerację turbosprężarki. Jest to specjalna naprawa, która polega na przywróceniu komponentu do prawidłowego stanu. Zregenerowana turbosprężarka potrafi wytrzymać tak długo, jak fabrycznie nowy komponent, a sam proces jest tańszy niż zakup całej części.

Redakcja

Polecane

Czy warto kupować pojazd w komisie zamiast od indywidualnego sprzedawcy?

Czy warto kupować pojazd w komisie zamiast od indywidualnego sprzedawcy?

Jak się zachować, kiedy auto zepsuje się na trasie?

Jak się zachować, kiedy auto zepsuje się na trasie?

Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie?

Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie?

Komunikacja miejska czy auto na doby? Kraków daje wiele możliwości!

Komunikacja miejska czy auto na doby? Kraków daje wiele możliwości!

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 17 =