Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne i jak ono przebiega?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Marzenie o pięknym uśmiechu to za mało, by zmotywować Cię do podjęcia leczenia ortodontycznego? Prosty zgryz to nie tylko kwestia estetyki – może wpływać na Twoje samopoczucie, a nawet… stan zdrowia w ogólnym ujęciu. Oto powody, które powinny skłonić Cię do rozważenia wizyty u ortodonty.
Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne:
- Leczenie ortodontyczne – nie tylko piękny uśmiech
- Zdrowotne przesłanki do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego
- Prostowanie wad zgryzu metodą Invisalign
Leczenie ortodontyczne – nie tylko piękny uśmiech
Dla wielu osób nieidealne uzębienie to źródło kompleksów na tle wyglądu, które są niełatwe do przepracowania w tradycyjny sposób. U ich podstaw stoi przekonanie o tym, że skoro twarz i uśmiech stoją w centrum zainteresowania osób, z którymi się rozmawia, na pewno oceniają one stan zgryzu swojego rozmówcy. W rzeczywistości najpewniej tak nie jest, ale kompleksy na tle własnej fizjonomii zanurzają osąd sytuacji.
Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego może zatem wpłynąć na poprawę nie tylko wyglądu, ale też samooceny. Chociaż na pewno samo założenie aparatu nie wymaże wszystkich problemów dotyczących postrzegania siebie, to na pewno będzie pierwszym krokiem do pokonania kompleksów.
Zdrowotne przesłanki do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego
Estetyka i poprawa samooceny to niejedyne przesłanki wskazujące na konieczność podjęcia leczenia ortodontycznego. Nieleczone wady zgryzu mogą wpływać również na Twoje zdrowie i to nie tylko w obrębie jamy ustnej. Do najczęstszych problemów zdrowotnych, których objawy mogą pogłębiać się przy nierównym uzębieniu, należą:
- halitoza – nieprzyjemny zapach z ust, który jest wynikiem utrudnionego usuwania resztek jedzenia spomiędzy stłoczonych zębów,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. refluks, problemy trawienne) z powodu niewystarczającego przeżuwania pokarmów,
- szybsze ścieranie się szkliwa,
- większa podatność na próchnicę, paradontozę i inne schorzenia będące skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej i zębów,
- zapalenie dziąseł,
- wady wymowy,
- choroby stawów skroniowo-żuchwowych,
- problemy z układem kostno-stawowym w ogólnym ujęciu, np. ból szyi, karku i kręgosłupa,
- ból głowy i oczu,
- “starczy wygląd twarzy”, czyli przedwczesne pojawienie się zmarszczek wynikające z obniżenia wysokości zwarcia zębów, a także zaburzenie naturalnej mimiki.
Prostowanie wad zgryzu metodą Invisalign
Leczenie wad zgryzu kojarzy się najczęściej ze stałym aparatem składającym się z przyklejonych do zębów zamków i metalowego łuku, którego naprężenie jest modyfikowane na kolejnych wizytach u ortodonty. Choć wciąż można spotkać się z wieloma pozytywnymi opiniami o takim podejściu do prostowania zębów, istnieje pewna alternatywa, która w oczach wielu klientów zdaje się korzystniejszą opcja. Jest nią metoda Invisalign, którą stosuje m.in. centrum stomatologiczne Smiles Clinic we Wrocławiu: smilesclinic.pl/zakres-uslug/ortodoncja/.
W tym przypadku zamiast tradycyjnego łuku z zamkami pacjent otrzymuje przezroczyste nakładki, które może swobodnie zakładać i zdejmować w zależności od indywidualnych potrzeb. Powinny znajdować się na zębach przez co najmniej kilkanaście godzin dziennie, ale można je ściągać np. na czas jedzenia czy mycia zębów. Zapewnia to wyższy komfort, a także łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej niż w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego.
Nakładki Invisalign mogą być stosowane przy leczeniu większości wad zgryzu. Atutem tej metody jest dokładnie określony plan leczenia, który poznajesz już podczas pierwszych wizyt. Tym samym od razu wiesz, jak długo będziesz nosić nakładki i ile zapłacisz za cały proces od A do Z.
No Comment