
Badanie OCT oka – przebieg, wskazania i wyniki
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Badanie OCT oka (inaczej optyczna koherentna tomografia dna oka) to nowoczesny i nieinwazyjny sposób diagnostyki narządu wzroku. Pozwala na wykrycie wielu groźnych chorób na wczesnym etapie. Nie w każdym gabinecie dostępne są tomografy optyczne OCT, dlatego też wielu okulistów dla potwierdzenia diagnozy, kieruje swoich pacjentów na badanie OCT poza swoją placówką.
Jak wygląda badanie tomografem optycznym?
Przed rozpoczęciem badania pacjentowi aplikuje się krople, które rozszerzają źrenice. Zaczynają one działać po około 15 minutach, więc wtedy można przystąpić do badania. Tomografy optyczne OCT pozwalają na wykonanie badania w pozycji siedzącej. Pacjent wspiera brodę na specjalnej podpórce i zgodnie z poleceniami okulisty skupia wzrok na konkretnym punkcie. Całość trwa kilka minut.
Po badaniu przez około 3-4 godziny źrenice badanego są rozszerzone, dlatego nie powinien on w tym czasie prowadzić samochodu. U niektórych pacjentów w ciągu kilku godzin po badaniu utrzymuje się nadwrażliwość na światło. Mają oni również problem z czytaniem. To całkowicie naturalne zjawisko ustępuje samoistnie.
Kiedy wykonuje się badanie OCT oka?
Tomografy optyczne OCT to sprzęt, z którego korzystają pacjenci z cukrzycą. To u nich może bowiem pojawić się zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i retinopatia cukrzycowa. Przy pomocy badania OCT dna okna można również zdiagnozować jaskrę. Kierowani na nie są pacjenci przed laserową korektą wzroku oraz po tym zabiegu celem sprawdzenia, w jakim stopniu był onskuteczny. Badanie OCT jest powszechnie wykorzystywane do mierzenia postępów wdrożonego wcześniej leczenia.
Kiedy lekarz okulista zauważy u chorego zmiany w obrębie dna oka, badanie tomograficzne pomoże mu dokładniej je obejrzeć i wybrać właściwe metody leczenia. Podczas badania widoczne są znamiona naczyniówki i wrodzony przerost nabłonka barwnikowego. W czasie tomografii można zauważyć zmiany na plamce żółtej, które mogą być efektem przebytych chorób. Tomograf wykorzystywany jest również przy diagnostyce zmian nowotworowych.
Optyczna koherentna tomografia dna oka pozwala ocenić:
- grubość siatkówki i włókien nerwowych w sąsiedztwie tarczy nerwu wzrokowego,
- rozmieszczenie nerwu wzrokowego,
- budowę poszczególnych warstw siatkówki.
Czy tomografy optyczne OCT są bezpieczne dla zdrowia?
Tomografy nie emitują szkodliwego promieniowania. Z badania OCT dna oka mogą korzystać osoby w każdym wieku, w tym dzieci i kobiety w ciąży. Zdarza się, że jest ono powtarzane kilkukrotnie w krótkim czasie, co nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia osoby badanej.
Bez szczegółowej diagnostyki oka niemożliwe jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Dlatego też okuliści bardzo często kierują swoich pacjentów na badanie tomograficzne oka lub, jeśli to tylko możliwe, wykonują je samodzielnie w swoich gabinetach.
No Comment