Zatrudnienie opiekunki osoby starszej: jak przekonać rodzinę?
Twój bliski – rodzic lub dziadek – coraz gorzej radzi sobie z wykonywaniem codziennych czynności? I mimo że wraz z rodziną staracie się pomagać seniorowi, to trudno Wam pogodzić nowe obowiązki z pracą i życiem rodzinnym? W takim miejscu warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej opiekunki. Być może masz obawy, jak taką propozycję przyjmie cała rodzina oraz sam senior. Dowiedz się więc, jakie korzyści może przynieść Wam fachowa opieka nad osobą starszą – i jak przekonać do tego rozwiązania innych.
Dlaczego senior odmawia pomocy z zewnątrz?
Często zdarza się, że seniorzy nie chcą słyszeć o zatrudnieniu opiekunki. Mimo tego, że coraz trudniej im radzić sobie z codziennością, twierdzą, iż czują się świetnie i nie potrzebują pomocy. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na poczucie niezależności u osoby starszej. Rodzic lub dziadek jeszcze do niedawna wszystko robił samodzielnie, cieszyło go to i dodawało pewności siebie. Był dumny z tego, że mimo podeszłego wieku tak dobrze daje sobie radę sam. Teraz, gdy zmaga się z bólem, chorobą albo pogorszeniem funkcji poznawczych, poczucie kontroli jest zagrożone. Jeżeli do tego rodzina zatrudni opiekunkę do osoby starszej bez jej zgody, do bezsilności dołącza frustracja.
Ludzie w podeszłym wieku często mają zaniżone poczucie własnej wartości. Wiąże się to przede wszystkim z wyglądem i samopoczuciem – już nie jest tak, jak w młodości. Pojawia się coraz więcej zmarszczek, a dolegliwości bólowe są codziennością. Pamięć także zaczyna szwankować. Senior może więc czuć się niedoceniany, zapomniany. Trudno mu też pogodzić się z faktem, że nie jest samowystarczalny. Warto więc zapewnić rodzica lub dziadka, że nadal jest nieodłączną, ważną częścią rodziny. Okaż zrozumienie i empatię, a z pewnością to doceni.
Gdy rodzina nie chce słyszeć o opiekunce dla osoby starszej
Często to bliscy pragną zająć się seniorem. Chcą, by na starość przebywał on wśród znajomych twarzy i czuł się bezpiecznie. Jednak nie zawsze rodzina ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by opiekować się chorą, niekiedy niepełnosprawną, starszą osobą. Jeżeli więc widzisz, że pomoc rodziny nie wystarcza, warto spróbować przekonać innych, że profesjonalna opieka jest potrzebna. Nie podejmuj jednak takiej decyzji samodzielnie, ale omów ją w gronie rodzinnym.
Podczas rozmowy bądź cierpliwy. Wysłuchaj wypowiedzi innych, nie przerywaj. Postaraj się zrozumieć ich obawy i zastrzeżenia. Zatrudnienie opiekunki do osoby starszej może wydawać się im zbyteczne – mają prawo do takiego punktu widzenia. Dobrze jednak, by byli świadomi problemów, z jakimi zmaga się na co dzień rodzic albo dziadek. Niepełnosprawność i choroby rodzą zagrożenia, które nie każdy może dostrzegać. Jeżeli bliscy nadal mają wątpliwości, podsuń im ofertę profesjonalnej agencji zatrudniającej opiekunki. Zapewnij ich, że wykwalifikowana opiekunka osób starszych kompleksowo zajmie się seniorem i pomoże Wam wszystkim w codziennych obowiązkach.
Ostatni krok: rozmowa z rodzicem lub dziadkiem
Udało Ci się przekonać rodzinę – wszyscy zgodnie uważają, że zatrudnienie opiekunki jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Pozostaje jeszcze namówić na nie seniora. Jak to zrobić? Przede wszystkim bądź pozytywnie nastawiony. Zapewnij, że zatrudniacie opiekunkę po to, by zagwarantować mu wygodę i pomoc w trudniejszych obowiązkach. Senior nadal będzie miał kontrolę nad swoim życiem i codziennością.
Podjęcie decyzji o zatrudnieniu opiekunki osoby starszej nie jest łatwe. Warto więc zapewnić sobie i bliskiemu seniorowi spokój, korzystając z pośrednictwa profesjonalnej agencji. Veritas Polska pomoże Ci wybrać najlepszą opiekunkę dla Twojego rodzica lub dziadka. W ten sposób senior szybciej zaakceptuje zmiany, a Ty i Twoja rodzina zyskacie pewność, że Wasz bliski jest bezpieczny.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://veritas-polska.pl/
No Comment