Przebarwienia po opalaniu i solarium – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia po opalaniu i solarium – jak się ich pozbyć?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Przebarwienia po opalaniu czy solarium są wynikiem nadmiernej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Generalnie nadmiernej ekspozycji na słońce należy unikać, czasem jednak trudno oprzeć się pokusie, bo jednak z urlopu chce się przyjechać ze złocistą opalenizną. Jest to możliwe i to bez podrażnień, a także z mniejszym ryzykiem powstawania przebarwień. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Powiemy dziś więcej zarówno o niej, jak i o pozbywaniu się przebarwień.

Na przebarwienia najlepsza profilaktyka

Warto zacząć od tego, że stosowanie kremów z filtrem UV może zapobiec powstawaniu przebarwień. Najczęściej powstają one bowiem w wyniku braku takowej ochrony bądź niedostatecznej ochrony. O ile przed plażowaniem pamiętamy o nałożeniu kremu z filtrem, to gdy wybieramy się na zwiedzanie miasta już niekoniecznie, a przecież zawsze należy smarować odsłonięte części ciała. Ba! Należy aplikację kremów z filtrem powtarzać i to co 2 godziny. Dzięki temu można zapewnić optymalną ochronę przy dłuższej ekspozycji na słońce. Trzeba też wiedzieć, że filtr filtrowi nierówny i podczas gdy krem z filtrem SF 50 zatrzymuje 98% szkodliwego promieniowania UVB, tak SPF 25 – 96%, a gdy faktor jest mniejszy ochrona jest jeszcze niższa. Nie należy stosować SPF mniejszego niż 20. Jeżeli wybieracie SPF 10 i mniej to narażacie się na przebarwienia, ale i raka skóry. Należy też pamiętać, że ekspozycja na słońce w godzinach południowych, czyli między 11 a 15 jest niewskazana. Jeżeli już znajdujecie się na zewnątrz w tych godzinach pamiętajcie o ochronie UV, wybierajcie zacienione miejsca, a także pamiętajcie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Kosmetyki na przebarwienia – jakie wybierać?

Jeśli już macie przebarwienia, możesz spróbować kosmetyków na przebarwienia o działaniu rozjaśniającym. Dobrze sprawdzi się skoncentrowane serum z witaminą C. Warto wiedzieć, że ta witamina ma właściwości rozjaśniające. Jednocześnie odżywia skórę i przywraca jej blask. Można też sięgnąć po produkt z niacynamidem, który ma podobne działanie, a na noc można sięgnąć po serum z retinolem. W przypadku kosmetyków rozjaśniających trzeba zwrócić uwagę na stężenie substancji aktywnych i na początku stosować te o najniższych stężeniach, np. 3 razy w tygodniu, a później stopniowo je zwiększać. To na ile uda się zredukować przebarwienia zależne jest od tego, czy stosuje się odpowiednią ochronę UV w ciągi dnia, a także jak rozległe i ciemne są plamy na skórze, a także stężenia składników rozjaśniających. Można również przygotować samodzielnie maseczkę na przebarwienia. Wystarczy tylko rozcieńczyć sok z cytryny i dodać do niego żel aloesowy oraz jogurt naturalny typu greckiego. Taką mieszankę można nakładać na twarz na kilkanaście minut.

Peelingi chemiczne i laser frakcyjny, czyli jak usuwać przebarwienia w gabinecie kosmetologa

Nie tylko w zaciszu własnego domu można walczyć z przebarwieniami po opalaniu i solarium. Można umówić się na konsultację z kosmetologiem czy też dermatologiem. Skuteczne w usuwaniu przebarwień są peelingi chemiczne, przy czym skóra po nich potrzebuje czasu na regenerację. Jedną z dostępnych metod jest też laser frakcyjny. Energia lasera kierowana jest na skórę, co powoduje jej mikrouszkodzenia i pobudza procesy przebudowy i produkcję kolagenu. Warto wiedzieć, że może być potrzebna seria zabiegów stosowanych w odpowiednich odstępach. Efekty mogą być na pewno zadowalające. Można zdecydować się także na mezoterapię igłową, która również wspomaga odbudowę skóry i redukcję przebarwień.

Redakcja

Polecane

Sekrety młodzieńczego wyglądu: dlaczego kolagen jest kluczowy dla twojej skóry?

Sekrety młodzieńczego wyglądu: dlaczego kolagen jest kluczowy dla twojej skóry?

Konsultacja u chirurga ogólnego – kiedy warto się wybrać i jak przygotować się do wizyty?

Konsultacja u chirurga ogólnego – kiedy warto się wybrać i jak przygotować się do wizyty?

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Atuty i rosnąca popularność kosmetyków naturalnych

Atuty i rosnąca popularność kosmetyków naturalnych

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *