Przebarwienia po opalaniu i solarium – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia po opalaniu i solarium – jak się ich pozbyć?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Przebarwienia po opalaniu czy solarium są wynikiem nadmiernej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Generalnie nadmiernej ekspozycji na słońce należy unikać, czasem jednak trudno oprzeć się pokusie, bo jednak z urlopu chce się przyjechać ze złocistą opalenizną. Jest to możliwe i to bez podrażnień, a także z mniejszym ryzykiem powstawania przebarwień. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Powiemy dziś więcej zarówno o niej, jak i o pozbywaniu się przebarwień.

Na przebarwienia najlepsza profilaktyka

Warto zacząć od tego, że stosowanie kremów z filtrem UV może zapobiec powstawaniu przebarwień. Najczęściej powstają one bowiem w wyniku braku takowej ochrony bądź niedostatecznej ochrony. O ile przed plażowaniem pamiętamy o nałożeniu kremu z filtrem, to gdy wybieramy się na zwiedzanie miasta już niekoniecznie, a przecież zawsze należy smarować odsłonięte części ciała. Ba! Należy aplikację kremów z filtrem powtarzać i to co 2 godziny. Dzięki temu można zapewnić optymalną ochronę przy dłuższej ekspozycji na słońce. Trzeba też wiedzieć, że filtr filtrowi nierówny i podczas gdy krem z filtrem SF 50 zatrzymuje 98% szkodliwego promieniowania UVB, tak SPF 25 – 96%, a gdy faktor jest mniejszy ochrona jest jeszcze niższa. Nie należy stosować SPF mniejszego niż 20. Jeżeli wybieracie SPF 10 i mniej to narażacie się na przebarwienia, ale i raka skóry. Należy też pamiętać, że ekspozycja na słońce w godzinach południowych, czyli między 11 a 15 jest niewskazana. Jeżeli już znajdujecie się na zewnątrz w tych godzinach pamiętajcie o ochronie UV, wybierajcie zacienione miejsca, a także pamiętajcie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Kosmetyki na przebarwienia – jakie wybierać?

Jeśli już macie przebarwienia, możesz spróbować kosmetyków na przebarwienia o działaniu rozjaśniającym. Dobrze sprawdzi się skoncentrowane serum z witaminą C. Warto wiedzieć, że ta witamina ma właściwości rozjaśniające. Jednocześnie odżywia skórę i przywraca jej blask. Można też sięgnąć po produkt z niacynamidem, który ma podobne działanie, a na noc można sięgnąć po serum z retinolem. W przypadku kosmetyków rozjaśniających trzeba zwrócić uwagę na stężenie substancji aktywnych i na początku stosować te o najniższych stężeniach, np. 3 razy w tygodniu, a później stopniowo je zwiększać. To na ile uda się zredukować przebarwienia zależne jest od tego, czy stosuje się odpowiednią ochronę UV w ciągi dnia, a także jak rozległe i ciemne są plamy na skórze, a także stężenia składników rozjaśniających. Można również przygotować samodzielnie maseczkę na przebarwienia. Wystarczy tylko rozcieńczyć sok z cytryny i dodać do niego żel aloesowy oraz jogurt naturalny typu greckiego. Taką mieszankę można nakładać na twarz na kilkanaście minut.

Peelingi chemiczne i laser frakcyjny, czyli jak usuwać przebarwienia w gabinecie kosmetologa

Nie tylko w zaciszu własnego domu można walczyć z przebarwieniami po opalaniu i solarium. Można umówić się na konsultację z kosmetologiem czy też dermatologiem. Skuteczne w usuwaniu przebarwień są peelingi chemiczne, przy czym skóra po nich potrzebuje czasu na regenerację. Jedną z dostępnych metod jest też laser frakcyjny. Energia lasera kierowana jest na skórę, co powoduje jej mikrouszkodzenia i pobudza procesy przebudowy i produkcję kolagenu. Warto wiedzieć, że może być potrzebna seria zabiegów stosowanych w odpowiednich odstępach. Efekty mogą być na pewno zadowalające. Można zdecydować się także na mezoterapię igłową, która również wspomaga odbudowę skóry i redukcję przebarwień.

Redakcja

Polecane

Jak bezpiecznie wybielić zęby w domu?

Jak bezpiecznie wybielić zęby w domu?

Kwasy tłuszczowe omega 3 co dają? Dlaczego warto je stosować?

Kwasy tłuszczowe omega 3 co dają? Dlaczego warto je stosować?

Na czym polega dokładnie masaż leczniczy?

Na czym polega dokładnie masaż leczniczy?

Na czym polega profilaktyka przedekspozycyjna HIV?

Na czym polega profilaktyka przedekspozycyjna HIV?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =