O czym trzeba pamiętać, planując wykończenie mieszkania?

O czym trzeba pamiętać, planując wykończenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania to poważne przedsięwzięcie niezależnie, czy robisz to jako osoba prywatne na własny użytek, czy też wynajem. Obejmuje szereg działań od zaplanowania budżetu, poprzez stworzenie projektu aranżacji, kończąc na przeprowadzaniu prac wykończeniowych i doborze dodatków i elementów dekoracyjnych. O czym trzeba pamiętać, planując wykończenie mieszkania i czy warto robić to samodzielnie? A może lepiej skorzystać z fachowej pomocy pracowni projektowania i realizacji wnętrz?

Wykończenie mieszkania co trzeba wiedzieć?

 • Kiedy zacząć planowanie wykończenia mieszkania?
 • Jakie prace trzeba wykonać w mieszkaniu w stanie deweloperskim?
 • Jak zaplanować budżet na wykończenie mieszkania?
 • Wykończenie mieszkania samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów?

Wykończenie mieszkania – kiedy warto zacząć planowanie?

Choć może wydawać się to nieco dziwne, ale planowanie wykończenia mieszkania warto już zacząć na etapie jego wyboru i kupna. Dlaczego? Wybierając nieruchomość, trzeba dokładnie sprawdzić układ i rozplanowanie pomieszczeń. Może zdarzyć się tak, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w układzie ścian działowych, by dopasować wnętrze do indywidualnych potrzeb. Już wtedy więc warto mieć pomysł na ogólny wygląd wnętrza oraz rozplanowanie przestrzeni.

W takiej sytuacji warto jeszcze przed zakupem nieruchomości ustalić z deweloperem, czy takie rozwiązanie jest możliwe. Zaoszczędzi to znacznie pracy oraz kosztów przy wykończeniu mieszkania, kiedy będzie ono gotowe. Dzięki temu będziesz mieć również wiele czasu, by dokładnie zorientować się w cenach materiałów, mebli i dodatków, co ułatwi Ci zaplanowanie budżetu. Pamiętaj również, że trudno znaleźć sprawdzoną ekipę remontową z dnia na dzień, dlatego jej poszukiwania również warto zacząć z wyprzedzeniem.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – jakie prace należy zaplanować?

Nie ma w Polskim prawie dokładnego określenia, co oznacza stan deweloperski, w dużej mierze zależy to od dewelopera i umowy, jaka zostanie podpisana podczas zakupu mieszkania. Warto jednak podkreślić, że stan deweloperski, nie jest jednoznaczny ze stanem surowym. Mieszkanie w stanie deweloperskim powinno posiadać:

 • Drzwi wejściowe;
 • Okna i parapety po obu stronach;
 • Wylewkę na podłodze
 • Grzejniki
 • Instalację grzewczą, elektryczną i wodno-kanalizacyjną.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim obejmuje więc działa:

 1. Wykończenia podłóg– mogą być to panele z tworzyw sztucznych np. laminowane lub winylowe, naturalne z drewna, drewniane deski podłogowe, czy też odporne na wilgoć gresy, czy płytki ceramiczne.
 2. Wykończenie ścian– sposobów na wykończenie ścian jest bardzo wiele – od klasycznych farb w różnorodnej kolorystyce, płytki ceramiczne, tapety, poprzez okładziny z naturalnych lub syntetycznych materiałów.
 3. Wstawienie drzwi wewnętrznych– wybierając drzwi do pomieszczeń, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, lecz również techniczne.
 4. Wybór armatury sanitarnej do łazienki i toalety– wanny lub prysznica, umywalki, miski toaletowej, czy bidetu.
 5. Aranżację kuchni– czyli wybór mebli, sprzętu AGD, oraz elementów wykończenia ścian i podłogi.
 6. Wybór mebli do wszystkich pomieszczeń mebli szaf w zabudowie.
 7. Dobór tekstyliów i dodatków, które dopełnią przestrzeń i nadadzą indywidualnego charakteru.
 8. Znalezienie ekipy remontowej, która przeprowadzi niezbędne prace.

Jak widzisz aranżacja i wykończenie mieszkania to długi proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy.

Zaplanuj realnie budżet na prace wykończeniowe

Zanim przystąpisz do zakupów, musisz dokładnie zaplanować swój budżet. Zastanów się, ile możesz przeznaczyć na ten cel, to będzie bowiem główne kryterium, które umożliwi Ci określenie standardu wykończenia.

Przejrzyj w dostępnych sklepach internetowych ceny materiałów, elementów aranżacji, sprzętu i mebli. Zobacz, jak i gdzie możesz zaoszczędzić, np. wybierając okazyjne oferty promocyjne, możesz również zdecydować się na końcówki serii, czy inne rozwiązania, które mogą pomóc Ci, wydać miej pieniędzy na zakupy.

Pamiętaj również, że dużą część kosztów pochłonie opłacenie ekipy. Niektóre prace możesz spróbować przeprowadzić samodzielnie, jeśli jednak nie masz wiedzy i doświadczenia w takich pracach, warto skorzystać z pomocy doświadczonej fachowców.

Wykończenie mieszkania samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów?

Wykończenie mieszkania to długi proces wymagający wiedzy, doświadczenia i czasu. Często kosztuje wiele nerwów, jeżdżenia i załatwiania, jeśli decydujesz się, by zająć się tym samodzielnie. Może jednak warto zrobić to inaczej? Korzystając z oferty profesjonalnej pracowni projektowania i realizacji wnętrz KODO otrzymasz wsparcie profesjonalistów od początku do samego końca. Specjaliści pomogą Ci w wyborze odpowiedniego mieszkaniaprzygotują projekt zmian lokatorskich dla deweloperazaplanują aranżację całego wnętrzaprzeprowadzą wszystkie niezbędne prace, a także wykonają meble do zabudowy do Twojego mieszkaniaWszystko to w ustalonym terminie i budżecie.

Redakcja

Polecane

Klimatyzacja w Biurze

Klimatyzacja w Biurze

Jakie krzesło biurowe wybrać?

Jakie krzesło biurowe wybrać?

Który stół wybrać – stół rozkładany okrągły, czy prostokątny?

Który stół wybrać – stół rozkładany okrągły, czy prostokątny?

Gdzie warto zabudować bramy przesuwne?

Gdzie warto zabudować bramy przesuwne?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =