Nowe wyzwania dla firm świadczących usługi drukarskie: Optymalizacja, Współpraca europejska i Integracja działów

Nowe wyzwania dla firm świadczących usługi drukarskie: Optymalizacja, Współpraca europejska i Integracja działów

Współcześnie firmy świadczące usługi drukarskie – i nie tylko – stają przed zupełnie nowymi wyzwaniami. W ciągu ostatnich lat charakter otaczającego nas świata wyraźnie się zmienił, zarówno w sensie pozytywnym (coraz szybszy rozwój nowych, innowacyjnych technologii), jak i negatywnym (kryzysy gospodarcze, polityczne, zdrowotne). Wszystko to sprawia, że dotychczas uznane rozwiązania przestają się sprawdzać – ten fakt może jednak, paradoksalnie, oznaczać zarówno zagrożenie, jak i szansę.

Wraz z ekspertem Emipak  przeanalizowaliśmy najważniejsze zmiany i oceniliśmy, jakie kroki powinny przedsięwziąć firmy, aby nie tylko utrzymać się na powierzchni, ale i dać sobie szansę na spokojny i stabilny rozwój w tych niepokojących czasach – w branży drukarskiej i nie tylko.

Wymiana starych maszyn i urządzeń na nowe

Wymiana starego sprzętu na nowy to przede wszystkim niezaprzeczalna optymalizacja pracy i osiąganych wyników. Nie ma bowiem co ukrywać, że urządzenia  i linie produkcyjne starego typu znacznie i parametrami technicznymi od obecnie dostępnych, nowocześniejszych zamienników. Nie chodzi tu po prostu o “cyferki” i statystyki. Fakt ten bowiem wiąże się to nie tylko z koniecznością częstego ich serwisowania, ale po prostu – i co najważniejsze – znacznie słabszą ich efektywnością w porównaniu z nowocześniejszym sprzętem, z którego korzysta konkurencja.

Pamiętać należy, że każda awaria linii produkcyjnej, czy nawet po prostu jednego konkretnego urządzenia wiązać się będzie z konkretnymi stratami finansowymi. Wiele przedsiębiorstw jest tego świadomych i szuka sposobu na zmianę tej sytuacji, lecz, z uwagi na obecne niepewne czasy szuka alternatywnych rozwiązań, decydując się np. na zakup urządzeń używanych, lub nowszych, lecz także mających swoje lata. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – od wymienionej wcześniej niepewności co do tego, co przyniesie jutro, po brak odpowiednich środków na inwestycję, jak i uzyskanie niewystarczających grantów, czy dotacji.

Pomimo tego, w miarę możliwości warto decydować się na linie produkcyjne najnowszej generacji. Wyższa cena zakupu powinna w niedługim czasie zwrócić się w związku z uniknięciem tak częstych i wysokich kosztów awarii oraz serwisowania. Większe możliwości produkcyjne nowoczesnych urządzeń pozwalają zaś na lepszą optymalizację pracy – i co za tym idzie osiągnięcie wyższych zysków.

Współpraca europejska szansą rozwoju dla przemysłu drukarskiego

Pomimo niepewnej sytuacji geopolitycznej na świecie, współpraca z europejskimi dostawcami sprzętu prawdopodobnie jeszcze nigdy nie była tak ważna, jak obecnie. Produkty oferowane przez europejskich dostawców nie tylko cechują się bardzo wysoką jakością wykonania, ale i prostotą obsługi. Urządzenia i maszyny europejskich producentów są, w porównaniu z rozwiązaniami wywodzącymi się na przykład z Azji, o wiele łatwiejsze w integracji i serwisowaniu. Co za tym idzie, w tym drugim przypadku skraca się czas oraz zmniejsza koszt takiej usługi. Nie bez znaczenia jest także lepsza logistyka – łatwiej wszak przewieźć odpowiednią maszynę z np. Holandii, niż Chin.

Współpraca z europejskimi partnerami to także możliwość zacieśnienia więzi także pod względem badawczym i rozwojowym. Siedzibę takiego partnera można przecież w praktycznie dowolnej chwili odwiedzić, aby przyjrzeć się prowadzonemu przez niego centrum badawczemu, czy też np. obejrzeć najnowsze proponowane przez niego automatyczne linie produkcyjne dla przemysłu.

Partnerstwo z europejskimi markami niesie ze sobą bardzo wiele istotnych, praktycznych korzyści, o których nie wolno zapominać. Zwłaszcza nawiązanie stałej współpracy z wybraną marką może okazać się niezwykle korzystne zarówno z punktu widzenia jednej, jak i drugiej strony.

Integracja działu handlu i działu produkcji

Niezwykle istotną kwestią, którą także warto poruszyć, jest ścisła współpraca działów produkcji i handlowego. Dział handlowy powinien ściśle koordynować swoją pracę z działem produkcji, ponieważ dzięki pozyskiwanym przez specjalistów z tegoż działu danym możliwe jest odpowiednie przekierowanie produkcji na tory, które zaspokoją aktualne potrzeby klientów. Pozwala to znacznie szybciej zareagować na zmieniające się trendy i potrzeby rynkowe i maksymalnie je wykorzystać. Współpraca tych dwóch działów może okazać się niezwykle istotnym i przydatnym narzędziem marketingowym.

Współpraca pomiędzy tymi dwoma działami powinna przebiegać w sposób stały i zorganizowany. Warto więc regularnie organizować na przykład wewnątrzfirmowe spotkania pracowników tych działów pod okiem doświadczonego koordynatora. Pozwolą one wymienić poglądy i pomysły na dalszy rozwój zarówno firmy, jak i konkretnego produktu. Współpraca taka będzie źródłem wyraźnych korzyści dla obu stron i z pewnością w wyraźny sposób wpłynie na jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki rozległej wiedzy posiadanej przez pracowników obu tych działów możliwe stanie się ustalenie optymalnych rozwiązań i przygotowanie produktu, który szybko zyska na rynku sporą popularność.

Redakcja

Polecane

Jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków i stresującymi oczekiwaniami w pracy?

Jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków i stresującymi oczekiwaniami w pracy?

Ewolucja przypinek – od agrafki do zapięć magnetycznych

Ewolucja przypinek – od agrafki do zapięć magnetycznych

Najnowsze trendy w branży odzieżowej dla pracowników

Najnowsze trendy w branży odzieżowej dla pracowników

Czym jest szkiełkowanie stali i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest szkiełkowanie stali i gdzie znajduje zastosowanie?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =